در نشست فراکسيون فرش و صنايع دستي در مجلس شوراى اسلامى وضعيت اتحاديه هاى صنفى فرش بررسى و بر ضرورت تدوين طرح جامع و بلندمدت تاکيد شد.
در نشست مشترک اعضاي هيئت رييسه فراکسيون فرش و صنايع دستي مجلس با رييس مرکز ملي فرش ايران و برخى از نمايندگان اتحاديه هاي صنفي فرش کشور مقرر شد گامهايى کوتاه مدت و بلندمدت براى ساماندهى و بهبود فعاليت اين تشکل هاى صنفى برداشته شود.
نماينده مردم اردبيل، نمين، نير و سرعين در مجلس شوراي اسلامي، با بيان اينکه راهکارهايي براي حل مشکلات کوتاه مدت و بلندمدت قاليبافان و فرشبافان مطرح شد، افزود: اتحاديه هاي صنفي فرش در گذشته به دليل اينکه بيشتر فرش ها در خانه ها توليد مي شد، نيازي به پروانه کسب نداشتند، تا بتوانند اتحاديه را شکل دهند.
فيضي ادامه داد:اين افراد که در خانه فرش توليد مي کردند، از ماده 21 قانون صنفي که بر حسب جمعيت تعداد واحدهاي صنفي را مشخص مي کند، مستثني بودند، اما متاسفانه در سال 93 در ماده 77 قانون صنفي استثناء شدن اتحاديه صنفي فرش در ماده 21 برداشته شد.
وي با بيان اينکه هم اکنون اتحاديه هاي صنفي در کشور با مشکل عمده اي روبه رو هستند، يادآور شد: براي رفع مشکل اتحاديه هاي صنفي مقرر شده نامه اي به معاونت امور اقتصادي وزارت صنعت و مرکز اصناف و بازرگانان کشور ارسال شود، تا اتحاديه هايي که واحدهاي صنفي آنها به حد نصاب لازم در شهرستان نمي رسد، به صورت استاني اتحاديه آنها شکل بگيرد.
فيضي افزود: مقرر شده در بلندمدت ماده 21 قانون نظام صنفي درباره قاليبافان مستثني شود، چرا که قاليبافان واحدهاي کسب ندارند و بيشتر آنها در منزل خود مشغول به فعاليت هستند.
وي با بيان اينکه پيشنهاد شده است افرادي که داراي کارت شناسايي قاليبافي هستند، از مزاياي جواز کسب برخوردار شوند، ادامه داد: اين پيشنهادات در قالب طرحي از سوي فراکسيون فرش و صنايع دستي آماده مي شود و به مجلس تقديم مي شود.
على وقف چى نماينده مردم زنجان و طارم نيز که رياست فراکسيون فرش و صنايع دستى را در مجلس دهم برعهده دارد خواستار همراهى مرکز ملى فرش ايران و اتحاديه ها و تشکل هاى حوزه فرش براى تدوين طرحى جامع و بلندمدت براى بهبود توليد و تجارت هنر – صنعت فرش دستباف در کشور شد.
حميد کارگر رييس مرکز ملى فرش ايران نيز در اين نشست ضمن اعلام آمادگى کامل مرکز در همراهى با فراکسيون فرش و صنايع دستى اظهار اميدوارى کرد اين ظرفيت ايجاد شده در خانه ملت به يارى فرش ايران و فعالان اين حوزه در رفع موانع تسهيلاتى، اعتبارى، گمرکى، بيمه اى و… بيايد.
پس از نشست مذکور حاضران از نمايشگاه توانمندى هاى فرش و صنايع دستى استان زنجان در مجلس شوراى اسلامى بازديد کردند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پاسخ دهید * محدودیت زمانی پاسخگویی تمام شد. پرسش امنیتی را دوباره بارگذاری کنید