رئیس مرکز ملى فرش ایران در کنفرانس جامع طراحى از لزوم نگاه نو به فرش دستباف ایران و پیدایش کاربردهاى گوناگون براى دستبافته هاى ایرانى گفت: باید کاربردهاى تازه خلق شود.

حمید کارگر با اشاره به پیشینه آفرینندگى و خلاقیت در میان هنرمندان فرش ایرانى گفت: اگر در گذشته هاى تاریخى از دستبافته ها براى پرده، خورجین، سفره، نمکدان، چنته و انواع کاربردها استفاده مى شده است، چرا امروز تنها به بهره گیرى از آنها به صورت کفپوش بسنده کنیم؟

وى همچنین زایندگى دایمى در حوزه طراحى با توجه به ذائقه مخاطب را شرط بقا در بازار دانست و گفت: خلاقیت و ابداع تازه به معناى گذشتن از هویت و اصالت نیست.

کارگر با ارایه تصاویر متعددى از حضور فرش یا طرح و نقش فرش در مبلمان و تزیینات شهرى، دکوراسیون داخلى، انواع پوشاک و جواهرات و یا استفاده از فرش در نمایشگاه هاى هنر مفهومى گفت: این نمونه هاى داخلى و خارجى مى تواند امیدبخش باشد و نشان مى دهد که مى توان همچنان با تکیه بر داشته هاى پیشین، در دنیاى امروز نیز به گسترش مخاطبان و بازار اندیشید.

رئیس مرکز ملى فرش ایران در بخش دیگرى از سخنان خود با توجه به حضور پرشمار دانشجویان طراحى صنعتى در کنفرانس گفت: فرش دستباف ایران با وجود قدمت بسیار هنوز در مواردى همچون بسته بندى و ارایه و نیز طراحى دار و ابزار ارگونومیک دچار کاستى است و با نگاهى بینارشته اى، مى توان چنین خلاءهایى را شناسایى و برطرف کرد.

کنفرانس جامع طراحى با همکارى برخى از دانشگاه هاى کشور و به میزبانى فرهنگستان هنر در تهران برگزار شد

هماهنگی برای برگزاری بهینه هفتمین جشنواره فرش برتر

نخستین نشست هماهنگی برای برگزاری هرچه شایسته تر هفتمین جشنواره فرش برتر با حضور برخی از نمایندگان تشکل ها و فعالان حوزه فرش دستباف در مرکز ملی فرش ایران برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی مرکز ملی فرش ایران؛ این جشنواره با هدف الگو سازی و حمایت از تولید فرش‌های با کیفیت و ایجاد بستری مناسب برای شناسایی و معرفی این تولیدات برگزار می شود.

در این نشست تاکید شد مرکز از پیشنهادات و نظرات کارشناسی فعالان حوزه فرش دستباف در راستای ارتقا و بهبود چگونکی برگزاری جشنواره استقبال می کند.

در ادامه این نشست با اشاره به سابقه برگزاری جشنواره فرش برتر؛ درباره دستورالعمل اجرایی جشنواره، بازنگری در شیوه اجراء، ضرورت اطلاع رسانی مستمر و مناسب، ایجاد بخش ویژه، انتخاب اعضای ستاد برگزاری، زمان مناسب برای برگزاری و… بحث و تبادل نظر شد.

هفتمین جشنواره فرش برتر همزمان با بیست و ششمین نمایشگاه فرش دستباف ایران از یکم تا هفتم شهریور 1396 برگزار خواهد شد.

منبع: واحد مرکزی خبر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پاسخ دهید * محدودیت زمانی پاسخگویی تمام شد. پرسش امنیتی را دوباره بارگذاری کنید