لازم نيست که قاب هاي زيباي هنري حتما به ديوار آويخته شوند، آن ها مي توانند فرش هايي باشند که بر کف خانه نشسته و به آن رنگ و جلايي خاص مي بخشند، فرش ها در طراحي دکوراسيون داخلي خانه هاي ايراني جايگاه ويژه اي دارد، وقتي فضايي فرش ندارد، انگار روح ندارد، اصلا آن فضا به چشممان نمي آيد، فرش هاي ايراني قطعه هاي هنري فاخري هستند که وجودشان فضاي داخلي خانه را ارزشمند مي کند، آنها آن قدر قدرتمند هستند که به راحتي جاي خودشان رادر هر فضايي پيدا مي کنند، براي اين که ببينيم کدام فرش به حال و هواي دکوراسيون داخلي فضاي خانه مان مي آيد، با کارشناسان گروه قاليکده همراه شديم تا از تجربيات چندين و چند ساله آن ها استفاده کنيم. پس با چيدانه در اين مطلب همراه باشيد.

فرش های ایرانی برای فضاهای کوچک

براي طراحي دکوراسيون داخلي فضاهاي کوچک بايد بسيار هوشمندانه عمل کرد. اگر فضاي کوچکي داريد که بسيار يکنواخت و سرد است، وجود يک فرش ايراني با رنگ هاي شاد خود مي تواند فضاي اتاق شما را نجات دهد، اين فرش ها هم کاربردي هستند و هم مي توان از آن ها به عنوان يک وسيله دکوري که به اتاق انرژي مي بخشد استفاده کرد. اما حتما به اين نکته هم توجه کنيد که براي فضاهاي کوچک از فرش هايي استفاده کنيد که طرح هاي خلوت تر و ساده تري دارند.

فرش هایی هماهنگ با کفپوش های فضای داخلی خانه

قبل از خريد فرش حتما رنگ کفپوش هاي منزل تان را که مي خواهيد فرش ها را روي آن پهن کنيد را هم در نظر بگيريد، اگر اين کفپوش ها رنگ هاي خنثي دارند خب به طبع کار راحت تري را در پيش خواهيد داشت، اما اگر کفپوش هاي خانه تان رنگ هايي مثل طيف قهوه اي دارد حتما فرش هايي را انتخاب کنيد که با کفپوش ها هماهنگي داشته باشد، البته به گفته کارشناسان قاليکده تضاد بين رنگ فرش ها و کفپوش هاي استفاده شده در طراحي دکوراسيون داخلي خانه، باعث خودنمايي هرچه بيشتر فرش ها مي شود.

فرش هایی با رنگ روشن در دکوراسیون داخلی منزل

براي آن که فضاي خانه تان را بزرگ تر جلوه دهيد بايد حتما از رنگ هاي روشن استفاده کنيد، اين نکته حتي در مورد فرش ها هم صادق است. يعني اگر کليت دکوراسيون داخلي تان روشن است فرش ها هم بايد به همين صورت باشند، اما اما اگر فضاي تان بزرگ است بدون هيچ گونه نگراني از فرش هايي با طرح هاي شلوغ و پر کار و خوش رنگ و لعاب استفاده کنيد.

انتخاب محل مناسب برای فرش های ایرانی

يکي ديگر از نکته هايي که بايد به آن توجه کنيد، اين است که فرش را براي کدام فضاي داخلي يا کدام عرصه ي خانه خريداري مي کنيد، فرشي که در اتاق خواب پهن مي شود با فرشي که در اتاق نشيمن پهن مي شود متفاوت است، حتي با فرشي که در آشپزخانه مورد استفاده قرار مي گيرد، براي فضاهاي پر رفت و آمد فرش هاي ضخيم تر و با رنگ هاي تيره تر انتخاب کنيد و براي فضاهايي مانند نشيمن حتما به سبک طراحي دکوراسيون داخلي آن توجه کنيد.

اهمیت سطح زیرین فرش ها

فرش پهن کردن هم قوانيني دارد، حتما بايد به اين نکته دقت کنيد که در فضايي که مي خواهيد فرش را پهن کنيد نبايد هيچ گونه نم زدگي، رطوبت يا شکستگي وجود داشته باشد، چرا که همه اين ها به بافت فرش اسيب مي زند و باعث مي شود عمر فرش هاي شما کمتر شود.

مبلمان ها و فرش ها

ابعاد و اندازه فرش هايتان را جوري انتخاب کنيد که مجبور شويد پايه مبلمان هاي خود را روي آن ها قرار دهيد اين کار به مرور زمان باعث شکسته شدن بافت فرش شما شده و چهره آن را کهنه و قديمي مي کند.

فرش هایی کوچک تر از فضای داخلی اتاق

لزومي ندارد که حتما فرش ها را دقيقا اندازه اتاق ها انتخاب کنيد، آن ها مي توانند کمي از اتاق کوچکتر باشند تا به اتاق چهره اي مدرن تر و زيبا تر ببخشند.

 


منبع: چیدانه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پاسخ دهید * محدودیت زمانی پاسخگویی تمام شد. پرسش امنیتی را دوباره بارگذاری کنید