مشاور امور بین الملل سازمان میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری گفت: به رغم تولید صنایع دستی مرغوب و باکیفیت در کشورمان، نبود گفتمان و دیپلماسی بین المللی موجب شده بود تا ایران در بازارهای جهانی صنایع دستی حضور کمرنگی داشته باشد. نبود گفتمان بین المللی، بازارهای جهانی صنایع دستی را از ایران گرفته بود.

امید شیوا شنبه شب در جلسه هم اندیشی اصحاب رسانه با مسئولان برگزاری هجدهمین نشست شورای جهانی صنایع دستی، افزود: سهم ایران از بازارهای جهانی صنایع دستی در یکسال 500 میلیون دلار است در حالیکه چین و هند در هر سال چهار میلیارد دلار از فروش صنایع دستی در بازارهای جهانی درآمدزایی می کنند.
وی با بیان اینکه تا دو سال گذشته هیچگونه اقدامی برای ورود جدی ایران به بازارهای جهانی صنایع دستی انجام نشده بود، تصریح کرد: پس از بررسی و آسیب شناسی به این نتیجه رسیدیم که چنانچه روند گذشته ادامه یابد، ایران با وجود تولید صنایع دستی کیفی، جایگاهی در بازارهای جهانی نخواهد داشت.
مشاور امور بین الملل سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری اظهارکرد: از دو سال قبل فعالیت های دیپلماسی خود را برای معرفی هرچه بیشتر صنایع دستی کشورمان به جهانیان آغاز کردیم و در سال 2014 در نشست منطقه ای شورای صنایع دستی آسیا اقیانوسیه، پیشنهاد ثبت اصفهان به عنوان شهر جهانی صنایع و تبریز به عنوان شهر جهانی فرش دستباف را به شورای جهانی صنایع دستی ارائه کردیم.
وی افزود: در سال 2015 با پیشنهاد ایران موافقت شد و از سوی شورای جهانی صنایع دستی، شهرهای اصفهان و تبریز به ترتیب به عنوان شهر جهانی صنایع دستی و شهر جهانی فرش دستباف معرفی شدند.
شیوا اضافه کرد: پس از آن نیز در مهرماه سال گذشته در حاشیه برگزاری جشن ‘اصفهان شهر جهانی صنایع دستی’، پیشنهاد میزبانی اصفهان برای برگزاری هجدهمین نشست شورای جهانی صنایع دستی به این شورا ارائه شد که مورد موافقت قرار گرفت و این رویداد مهم بین المللی از سوم تا ششم مهرماه در اصفهان برگزار می شود.
وی با اشاره به اینکه این اجلاس هر چهار سال یک بار برگزار می شود، افزود: جاکارتا اندونزی مهمترین رقیب اصفهان برای کسب میزبانی اجلاس شورای جهانی صنایع دستی بود.
*** اجلاس شورای جهانی صنایع دستی فرصتی برای سهم خواهی ایران از بازارهای جهانی است***
مشاور بین الملل سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری برگزاری اجلاس شورای جهانی صنایع دستی در اصفهان را فرصتی برای سهم خواهی صنایع دستی ایران بویژه اصفهان در بازارهای جهانی دانست و افزود: باید نهایت تلاش خود را برای بهره برداری از این اجلاس جهت ورود به بازارهای جهانی صنایع دستی به کار گیریم.
*** انتخاب رئیس و انتقال مقر شورای جهانی صنایع دستی مهمترین رویداد اجلاس ***
وی با اشاره به اینکه در هجدهمین اجلاس شورای جهانی صنایع دستی تصمیم های مهمی اتخاذ خواهد شد، گفت: انتخاب رئیس شورا و انتقال مقر شورای جهانی صنایع دستی از چین به لندن از مهمترین اتفاقات این رویداد خواهد بود.
شیوا ادامه داد: همچنین در حاشیه این اجلاس، مجمع عمومی شورای منطقه ای صنایع دستی آسیا و اقیانوسیه و چهار نشست تخصصی نیز برگزار می شود.
وی افزود: قرار است 15 گواهینامه شهر صنایع دستی از سوی رئیس شورای جهانی صنایع دستی به شهرداران پنج شهر از چین، چهار شهر از ایران ، سه شهر از هند و سه شهر از شیلی اعطا شود و احتمال اینکه سه شهر از کشورهای لبنان، اردن و فلسطین به آنها اضافه شود وجود دارد.
مشاور بین الملل سازمان میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری همچنین از برگزاری کارگاههای آموزشی صنایع دستی و نشست هم اندیشی در جریان برگزاری اجلاس شورای جهانی صنایع دستی در اصفهان خبر داد و افزود: نشست هم اندیشی با عنوان ‘ فناوری، صنایع دستی و آینده ‘ با حضور سه سخنران خارجی و سه سخنران داخلی در مدت سه روز برگزاری این اجلاس برگزار خواهد شد.
وی با اشاره به اینکه از همه شهرهای جهانی برای شرکت در این اجلاس دعوت شده است، افزود: دو وزیر صنایع دستی از کشورهای آفریقایی نیز در این اجلاس شرکت خواهند کرد.
نشست شورای جهانی صنایع دستی از سوم تا ششم مهر امسال با حضور حدود 200 نفر از شخصیت های بین المللی از 90 کشور در اصفهان برگزار خواهد شد.
297 رشته صنایع دستی ثبت و شناخته شده در کشور وجود دارد که 199 رشته آن مربوط به استان اصفهان است.
شورای جهانی صنایع دستی در سال 1964 و پس از جنگ جهانی دوم تشکیل شد که اکنون به عنوان یکی از سازمان های زیر مجموعه سازمان آموزشی، علمی و فرهنگی سازمان ملل متحد (یونسکو) با عضویت 90 کشور فعالیت دارد.
ایران از سال 1347 ( 1968) عضو این شوراست.

منبع: ایرنا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پاسخ دهید * محدودیت زمانی پاسخگویی تمام شد. پرسش امنیتی را دوباره بارگذاری کنید