معاون اشتغال و خودکفایی کمیته امداد اقدامات این نهاد برای ایجاد طرحهای اشتغالزایی مددجویان را تشریح کرد.

مهندس محمد امید، معاون اشتغال و خودکفایی کمیته امداد با حضور در برنامه روی خط خبر شبکه خبر با بیان اینکه اساس کار کمیته امداد توجه به توانمندسازی و خوداتکایی این خانواده هاست تا از عهده مخارج خود برآیند، گفت: مجموعه کمیته امداد از بدو تاسیس، خانواده های مستمندی که به هر دلیل امکان ایجاد کار و درآمد برایشان مقدور نبوده ویا فاقد سرپرست هستند و یا سرپرست از کار افتاده دارند را تحت پوشش قرار داده است.

امید تعداد افراد تحت پوشش این نهاد را بیش از ۳ میلیون نفر عنوان  کرد و درباره محل تامین اعتبارات کمیته امداد،گفت: بخشی از این اعتبارات از محل قانون بودجه عمومی کشور، بخشی از تسهیلاتی که کمیته امداد از بانک ها و قرض الحسنه می گیرد و نیز قسمت عمده ای از محل کمک های مردمی که قابل توجه نیز هست تامین می شود.

وی با اشاره به ضرورت  آموزش و کسب مهارت آموزی مددجویان تحت حمایت در پایداری مشاغل، گفت: بر این اساس تفاهم نامه ای با سازمان فنی و حرفه ای کشور  با هدف استفاده از ظرفیت دو دستگاه جهت ارائه مهارت های فنی و حرفه ای متناسب با نیاز بازار کار برای مددجویان تحت حمایت کمیته امداد با رویکرد اشتغال پایدار امضاء شده است.

وی ادامه داد: آموزش هایی  که از طریق سازمان فنی حرفه ای و یا به صورت آزاد  به مددجویان تحت حمایت ارائه می شود باعث شده تا این افراد با ورود به عرصه اشتغال و همچنین بهره مندی از  آموزش های در حین کار، از توانمندی های لازم برخوردار شوند و به اشتغال پایدار و مناسب دست پیدا کنند.

معاون اشتغال و خودکفایی کمیته امداد با بیان اینکه در سال گذشته یک هزار و ۳۰۰ میلیارد تومان منابع برای اشتغال مددجویان اختصاص پیدا کرد، یادآور شد: امسال این میزان حدود ۳ هزار و ۳۰۰ میلیارد تومان و به صورت قرض الحسنه است که ۲هزار و ۱۰۰میلیارد آن از طریق تسهیلات بانکی و  حدود 1200 میلیارد تومان از منابع اشتغال کمیته امداد و صندوق قرض الحسنه کمیته امداد اختصاص داده می شود.

امید در ارتباط با میزان تسهیلات اشتغال به مددجویان، افزود: این نوع تسهیلات با توجه به نوع مشاغل متفاوت است بطوریکه برای مشاغل خانگی  ۵ میلیون و ایجاد مشاغل صنعتی تا سقف ۵۰میلیون تسهیلات داده می شود حتی اگر به صورت گروهی پیش بینی شود تا ۱۰۰میلیون تومان هم پرداخت می شود.

وی با اشاره به فروش ۱۳۰میلیارد تومانی تولیدات فرش مددجویان در سال ۹۵، یادآور شد: حدود ۲۵۰ هزار متر فرش دستباف تولید مددجویان ما درسال گذشته بوده و از ۱۶ قلم صنایع دستی که در کشور وجود دارد بیش از  ۸۶ درصد مربوط به تولیدات  فرش مددجویان است. در صورتی که مددجویان نتوانند تولیداتشان را به فروش برسانند بخشی از آن هارا خریداری و یا  زمینه صادرات آن را فراهم می کنیم.

معاون اشتغال و خودکفایی کمیته امداد به پروسه ایجاد اشتغال در کمیته امداد اشاره کرد و افزود: استعداد سنجی افراد تحت حمایت،ارائه آموزش های فنی و حرفه ای،ارائه تسهیلات قرض الحسنه، نظارت و بازاریابی از فرآیند های ایجاد اشتغال برای مددجویان تحت حمایت است که بر این اساس یک میلیون و ۲۴۰ هزار مورد بازدید از طرح های اشتغال کمیته امداد در سال ۹۵ توسط ناظران طرح اشتغال کمیته امداد انجام شده است.

امید با اشاره به  خروج ۱۵۰ هزار خانواده تحت حمایت از چرخه حمایتی کمیته امداد، اظهار کرد: چنانچه زمینه توانمندی این افراد  فراهم نمی شد کمیته امداد سالانه ۳۰۰ میلیارد تومان به این افراد به صورت بلاعوض کمک می کرد و این در حالی است که آمار ها نشان می دهد هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان درآمد این خانواده ها از بابت طرح های اشتغال بوده است.امسال نیز ۱۶۰ هزار خانوار دیگر خودکفا خواهند شد.

به گزارش سایت خبری کمیته امداد، معاون اشتغال و خودکفایی کمیته امداد  در ارتباط با تولیدات مددجویان تحت حمایت افزود: ۱۶ درصد از صنایع دستی کشور، ۶درصد فرآورده های گوشتی ،۷درصد فرآورده های لبنیاتی، ۵/۴ میلیون راس دام سبک و ۵/۱ میلیون راس دام سنگین،۱۰درصد از عسل کشور و۱۲درصد در بخش خدمات و حمل و نقل درون شهری در اختیار مددجویان کمیته امداد قرار دارد که نشان از نقش مددجویان این نهاد در اقتصاد ملی را دارد.

وی در پایان از همکاری خوب بانک ها با کمیته امداد در این زمینه خبر داد و گفت: نرخ معوقات بانکی مددجویان زیر ۲درصد است یعنی ۹۸ درصد افرادی که از این تسهیلات استفاده کرده اند به موقع اقساط خود را پرداخت کرده اند. بازپرداخت تسهیلات با توجه به نوع شغل ایجاد شده و با فصل در آمد افراد تنظیم می شود.


منبع: ایسنا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پاسخ دهید * محدودیت زمانی پاسخگویی تمام شد. پرسش امنیتی را دوباره بارگذاری کنید