همزمان با بیست و ششمین نمایشگاه فرش دستباف ایران هفتمین جشنواره فرش برتر برگزار می شود.

هفتمین جشنواره فرش برتر به منظور معرفی اصالت، مرغوبیت و کیفیت فرش دستباف ایرانی و ترغیب تولیدکنندگان و فروشندگان به تولید و عرضه فرش‌های با کیفیت، همزمان با بیست و ششمین نمایشگاه فرش دستباف برگزار می شود.

ملاک‌ها و محورهای شش‌گانه داوری؛ هفتمین جشنواره فرش برتر به شرح زیر است:

الف) اصالت فرش به معنی تطبیق هویت نقشه و شیوه بافت با منطقه‌ای که فرش در آنجا بافته شده است.

ب) رنگ بندی به معنی تناسب و توازن در رنگ بندی.

 ج) طرح و نقش به معنی توازن و تناسب طرح و نقش.

د) مواد اولیه مرغوب به معنی استفاده از مواد اولیه با کیفیت. در شرایط برابر، استفاده از پشم دستریس و رنگرزی گیاهی امتیاز بیشتری را خواهد داشت.

ه) بافت سالم به معنی نداشتن عیوب بافت و ابعاد

و) نوآوری در طرح به معنی ایجاد طرح های بدیع با حفظ اصالت ­ها.

این دوره از مسابقه در دو بخش کلی برگزار می شود. شرکت کنندگان می‌بایست فرش‌های خود را در یکی از بخش‌های زیر به دبیرخانه جشنواره معرفی کنند:

– فرش‌های معاصر در گروه های هشت‌گانه

– فرش‌های قدیمی در گروه های چهار‌گانه

گروه بخش فرش‌های معاصر (فرش‌های زیر 40 سال) گروه فرش‌های قدیمی (فرش‌های بالای 40 سال) :

  1. فرش‌های عشایری کلاسیک فرش‌های عشایری کلاسیک
  2. فرش گبه عشایری
  3. فرش روستایی
  4. فرش‌های کلاسیک شهری باف با رجشمار کمتر از 35 فرش‌های کلاسیک شهری باف
  5. فرش‌های کلاسیک شهری باف با رجشمار بین 35 تا 50
  6. فرش‌های کلاسیک شهری باف با رجشمار بیشتر از 50
  7. فرش‌های تمام ابریشم
  8. سایر: (مدرن ، زربافت ، تصویری و …) با تشخیص هیأت داوران.

متقاضیان در در صورت تمایل می توانند نسبت به تکمیل فرم ثبت نام و ارسال مدارک به دورنگار: 77470204 (021) و ایمیل carpet@best-carpet- تا 1396/05/20 اقدام کنند.

هر شرکت کننده مجاز است حداکثر سه تخته فرش را ارائه کند.

ستاد برگزاری جشنواره اجازه دارد از فرش‌های ارسالی عکاسی و در کتاب جشنواره با نام و مشخصات صاحب فرش چاپ کند.
ستاد جشنواره اجازه دارد بسته به فضای نمایشگاهی جشنواره، آثار منتخب و کاندیدای هر بخش را به مدت یک هفته در معرض دید عموم طبق زمانبندی جشنواره قرار دهد.

پس از اتمام نمایشگاه فرش ها به صاحبان آنها برگشت داده می شود و در صورت عدم تحویل گرفتن فرش‌ها از سوی صاحبان در تاریخ مقرر مسئولیتی متوجه ستاد جشنواره نخواهد بود.

تا حد امکان ارائه دهنده فرش می بایست مشخصات عوامل تولید ( طراح، رنگرز، بافنده، تولید کننده و … ) را در فرم ثبت نام قید کند.

آثار تکراری (فرش های ارائه شده در جشنواره های قبلی با تغییر رنگ و اندازه) مورد قبول نبوده و به نمایش گذاشته نمی شود.
تقلید دقیق و بی کم و کاست و محض، از آثار دیگران، مفهومی جز جعل و کپی برداری ندارد، بدیهی است در چنین مواردی، اثر ارائه شده از تمام مراحل داوری محروم خواهد شد.

شرکت کننده با امضای ثبت نام مسئولیت صحت مطالب اظهار شده را پذیرفته و در صورت اثبات خلاف آن، فرش ارائه شده از مسابقه خارج خواهد شد و هیچگونه اعتراضی به تشخیص هیات داوران قابل قبول نخواهد بود.
تکمیل و تحویل فرم ثبت نام به معنی پذیرش مقررات جشنواره است.

جشنواره تنها مختص مشارکت کنندگان در نمایشگاه بیست و ششم نبوده و شرکت در جشنواره برای کلیه تولیدکنندگان و تجار و مالکان فرش های حائز شرایط مجاز است.

شرایط تحویل فرش‌ها به دبیرخانه جشنواره:

هریک از فرش‌ها علاوه بر این که می‌بایست در یکی از گروه‌های مسابقه معرفی شود لازم است شرایط زیر را دارا باشد تا به بخش نهایی مسابقه راه یابد:

الف) فرش ها باید مراحل تکمیلی را طی کرده باشند. (شامل عملیات شستشو، شیرازه، پرداخت)

ب) فرش‌ها هیچ گونه تقلبی در بافت نداشته باشند (شامل بی گره بافی، جفتی بافی، چند چین یک پود)
ج) در مواد اولیه فرش‌های ارسالی از پشم دباغی شده و الیاف مصنوعی استفاده نشده باشد.

اگر هر یک از فرش‌ها شرایط بالا را نداشته باشند دبیرخانه جشنواره از پذیرش آن‌ها معذور خواهد بود.
برگزیدگان و نحوه تقدیر از آنان

ستاد جشنواره با توجه به فضای نمایشگاه و حجم آثار رسیده به دبیرخانه جشنواره آثار منتخب را در قالب یک نمایشگاه در معرض دید عموم خواهد گذاشت و فرش منتخب بازدیدکنندگان نیز معرفی خواهد شد.

در مراسم پایانی جشنواره از صاحبان فرش های برتر با اعطای لوح افتخار و تندیس جشنواره تقدیر خواهد شد. همچنین از نامزدهای راه یافته به مرحله دوم جشنواره (بخش نمایشگاهی) در هر بخش و فرش منتخب بازدیدکنندگان با اهدای لوح افتخار تقدیر به عمل خواهد آمد.

چاپ آثار راه یافته به جشنواره در کتاب آثار منتخب

برگزیدگان جشنواره در برنامه های تبلیغی مرکز و همچنین استفاده از تسهیلات مختلف از جمله هیات های تجاری و نمایشگاه ها در اولویت قرار خواهند داشت.

متقاضیان برای پیگیری مدارک ارسالی و دریافت اطلاعات بیشتر با شماره تلفن 77426062 دبیرخانه تماس بگیرند.
تشکیل ستاد نمایشگاه بیست و ششم فرش

ستاد برگزاری بیست و ششمین نمایشگاه فرش دستباف ایران تشکیل جلسه داد.

به گزارش روابط عمومی مرکز ملی فرش ایران، با نزدیک شدن به زمان برگزاری شاخص ترین رویداد سالانه فرش دستباف کشور، ستاد این رویداد برای بررسی چگونگی اجرای آن تشکیل شد.

بر اساس این گزارش نمایندگان تشکل های فرش کشور با حضور در مرکز ملی فرش ایران به بیان دیدگاه ها و نظرات خود پرداختند و بایسته های نمایشگاه بیست و ششم را مرور کردند.

در آغاز این نشست گزارشی از برگزاری نمایشگاه سال گذشته از سوی معاونت امور بازاریابی مرکز ملی فرش ایران به همراه جداول و نمودارهای اطلاع رسان درباره نوع مشارکت کنندگان، رسته شغلی آنان با تفکیک جغرافیایی و استانی ارایه شد.
در ادامه اقدامات انجام شده برای نمایشگاه سال جاری و برنامه های پیش بینی شده مطرح و ویژگی های رویداد پیش رو مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

اعضای ستاد ضمن بیان دغدغه ها و دیدگاه های خود برای بهبود کیفیت حضور مشارکت کنندگان بر الزام به داشتن معرفینامه از تشکل های رسمی فرش برای همه متقاضیان تاکید کردند.

بیست و ششمین نمایشگاه فرش دستباف ایران در هفته نخست شهریورماه در محل دایمی نمایشگاه های بین المللی تهران برگزار خواهد شد.

کمیته فرش ایلام تشکیل شد

با حضور رییس مرکز ملی فرش ایران، نشست بررسی مسایل و مشکلات فرش دستباف استان ایلام در سازمان صنعت، معدن و تجارت ایلام تشکیل شد.

به گزارش روابط عمومی مرکز ملی فرش ایران، در این نشست که نهادهای مرتبط با هنر- صنعت فرش دستباف از جمله صندوق کارآفرینی امید، تامین اجتماعی، فنی و حرفه ای، شرکت شهرک های صنعتی، معاونت صنایع دستی و نیز مدیرکل اقتصادی استانداری ایلام در کنار برخی فعالان فرش حضور داشتند، مشکلات و دغدغه های تولیدکنندگان فرش در ایلام مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

حمید کارگر در این نشست با اشاره به بازدید خود از کارگاه های تولید فرش در بدره و توان تولید با کیفیت در منطقه گفت: به پشتوانه این تولید کیفی بوده است که ثبت ملی و جغرافیایی فرش دستباف ایلام دنبال شده و به فرجام مطلوب رسیده است.

رییس مرکز ملی فرش ایران با ذکر برخی رخدادهای ارزشمند در ایام اخیر از جمله ابقای موضوع فرش دستباف در برنامه ششم توسعه کشور از برگزاری 10 دوره آموزشی فرش دستباف در سال جاری ویژه استان ایلام خبر داد.
در این نشست مباحثی همچون بیمه قالیبافان، تسهیلات و نیاز به نقدینگی، تبلیغات، چگونگی فعالیت خوشه های فرش و طرح بقا مورد بحث و واکاوی قرار گرفت.

رییس مرکز ملی فرش ایران در سفر یک روزه به ایلام از کارگاه های فرش در ایلام، بدره و سرابله بازدید کرد.


منبع: واحد مرکزی خبر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پاسخ دهید * محدودیت زمانی پاسخگویی تمام شد. پرسش امنیتی را دوباره بارگذاری کنید