فرش دستباف ایران از جمله محصولاتی است که سابقه‌ای چندهزارساله دارد و از دیرباز مورد توجه مردم جهان بوده است؛ ایجاد هزاران شغل مستقیم و غیرمستقیم، ارزش افزوده، درآمد ارزی و همچنین رونق و توسعه زندگی روستایی از جمله مزیت‌های این صنعت محسوب می‌شود اما متأسفانه تا به امروز نتوانسته است به جایگاه واقعی خود در بازارهای بین المللی برسد.

به گفته کارشناسان مشکلات موجود در صنعت فرش دستباف در سه محور تأمین مواد اولیه، تولید فرش و توزیع، بازاریابی و فروش، دسته بندی می شود که مهمترین این عوامل در شرایط کنونی بین المللی بحث تبلیغات است.
سید حامد عاملی رییس سازمان صنعت معدن وتجارت استان اردبیل درگفتگو باخبرنگار صنعت،تجارت و کشاورزی گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان،گفت: مهمترین موضوع درجهت رونق بازار فرش دستباف در خارج ازکشور تبلیغات است و از آنجاییکه رقابت فشرده‌ای طی سال‌های اخیر در این حوزه شکل گرفته، باید سرمایه گذاری بیشتری در زمینه بازاریابی انجام گیرد و این هزینه باید از جیب بخش خصوصی پرداخت شود.
وی تصریح کرد: وظیفه اصلی دولت این است که با برنامه ریزی مدون و سیاست گذاری از پیش تعیین شده بخش خصوصی را درحوزه تولید، تجارت و بازرگانی فعال کند و تسهیلات و مشوق هایی را فراهم آورد تا آنها نقش پررنگ تری در بازارهای جهانی ایفا کنند.
عاملی با اشاره به شناخته شدن برند فرش ایرانی دردنیا تاکید کرد: یکی از آثار مهم برداشته شدن تحریم‌ها، حضور مجدد فرش ایرانی در بازار آمریکا بود. البته این یک سهم حداقلی به حساب می‌آید و باید تلاش کنیم جایگاه این صنعت دیرینه را درآینده بهبود بخشیم.
وی در ادامه افزود: شناخت سلایق مشتری‌ها یک امر ضروری برای توسعه صادرات بنظر می‌رسد چراکه در دنیای امروز بحث دکوراسیون و تزئینات داخلی روز به روز در حال تغییر است و باید نیازها و سلایق جدید شناسایی شده و در راستای آن برنامه ریزی شود.
عاملی با اشاره به اینکه  درحال حاضر کشورهایی همچون پاکستان و هندوستان رقبای ما دربازارهای جهانی هستند، بیان کرد: به طور قطع کشورهای رقیب نمی‌توانند محصولی با مرغوبیت فرش ایرانی به بازار ارایه دهند اما مسئولین حوزه فرش نیز باید بحث هنر را جدی گرفته و برای بهره برداری و نوآوری در این بخش برنامه مدونی را درنظر بگیرند.ضرورت نگاهی نو به بازاریابی درحوزه فرش
محمدرضا عابد مدیرعامل شرکت سهامی فرش ایران اظهار داشت: دولت باید به منظور جذب مشتری جهانی، در زمینه تبلیغات فرش دستباف اقدامات مناسبی انجام دهد.
وی تاکید کرد: باتوجه به بروز شدن سلایق مشتریان جهانی باید برای تغییر رویکرد در تولید و طراحی محصولات جدید، برنامه مشخصی تدوین نماییم تا سهم بیشتری از بازارهای جهانی کسب کنیم.
عابد در پایان تصریح کرد: دولت باید بودجه ویژه ای را به بخش بازاریابی جهانی فرش دستباف اختصاص دهد تا به کسب موفقیت های بیشتری دراین زمینه امیدوار باشیم.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پاسخ دهید * محدودیت زمانی پاسخگویی تمام شد. پرسش امنیتی را دوباره بارگذاری کنید