[boxed_content title=”نکاتی که هنگام خرید فرش باید بدان توجه کرد:” type=”coloured” custom_bg_colour=”#ffffff” custom_text_colour=”#482600″ pb_margin_bottom=”no” width=”1/1″ el_position=”first last”]

 

انتخاب از روی سلیقه و آزادی عمل در انتخاب تصمیم خرید فرش را حتی‌المقدور در مواقعی كه بازار ساكت‌تر است عملی كنید و با بازدید از چند تجارتخانه معتبر و ملاحظه امكانات و تسهیلاتی كه برای شما فراهم می‌كنند فرش مورد نظر خود را از میان مجموعه فرش‌های آنان انتخاب كنید. نظرات مشورتی فروشندگان خبره فرش را قبول كنید ولی هیچگاه به طور مطلق تسلیم سلیقه و نظر آنها نشوید. فرشی را انتخاب كنید كه مناسب با احتیاج شما و مطابق با بودجه شما و باب سلیقه شما باشد. در موقع خرید بدون روی دربایستی و ملاحظه‌كاری از فروشنده بخواهید تا تمام فرش‌هایی كه در فرم و اندازه دلخواه شما است نشان بدهد و یا اصطلاحاً ورق بزند تا از میان آنها بتوانید چند تخته فرش را كه بیشتر به سلیقه و نظر شما نزدیك است انتخاب كنید. سعی كنید از مؤسساتی فرش خریداری كنید كه آزادی عمل و نیز امتحان فرش‌های انتخاب شده را برای شما بدون هیچگونه الزام خریداری فراهم كند و فرش‌های مطلوب شما را به منزل بیاورند.

 

[/boxed_content] [blank_spacer height=”30px” width=”1/1″ el_position=”first last”] [spb_text_block title=”بررسي فرش از لحاظ طرح و اندازه:” pb_margin_bottom=”no” pb_border_bottom=”no” width=”1/1″ el_position=”first last”]

برای خرید فرش به اندازه‌های آن نیز باید توجه كرد. از چند سانتی‌متر اختلاف در ابعاد فرش در قسمت‌های بالا و پایین كه اصولاً از مشخصات فرش دستباف می‌باشد می‌توان چشم‌پوشی كرد ولی بیشتر از این حدود بالاخص در قالیچه‌های كوچك عیب فرش به شمار می‌رود . با تا كردن فرش از قسمت میان و روی هم قرار دادن این دو قسمت می‌توان تقارن طرح را نسبت به محورهایی كه از مركز فرش می‌گذرند تشخیص داد. این عمل را می‌توان به وسیله متر و یا خط كش مدرج نیز انجام داد و فاصله نقاط مختلف فرش را نسبت به یكدیگر سنجید. تقارن رنگ نیز در اشكال بافته شده در فرش را مورد توجه قرار دهید و همچنین دقت كنید كه موتیف‌ها و اشكال طرح در متن فرش ناتمام گذارده نشده باشد و هر خط و شاخه‌ای شكل و امتداد طبیعی خود را داشته باشد و ناگهان در میان طرح قطع و ناپدید نشده باشد.

در مجموع دو رنگی، خوردگی، پارگی و مشکلاتی از این دست قاعدا جزء کاستی‌ها و عیوب یک فرش است اما بهرحال همواره باید به یاد داشت که یک فرش دستباف هرگز نخواهد توانست دقیق و یک اندازه باشد و حتی ممکن است این موضوعات جزء مزایای فرش به حساب آید همانطور که مثلا عمر فرش هرچه بیشتر باشد بر ارزش آن می‌افزاید!

[/spb_text_block] [blank_spacer height=”30px” width=”1/1″ el_position=”first last”] [boxed_content title=”خرید از تولیدی‌های معتبر كه فرش خریداری شده را ضمانت می‌كنند:” type=”coloured” custom_bg_colour=”#ffeeda” custom_text_colour=”#000000″ pb_margin_bottom=”no” width=”1/1″ el_position=”first last”]

در مورد مكان خریداری فرش باید گفت كه هیچگاه فرش را از افراد نامشخص و مشكوك خریداری ننمایید. برای از دست ندادن نقدینه خود و جلوگیری از گرفتاری‌های بعدی منطقی‌تر است حتی با قیمت‌های بالاتر فرش را از تجارت‌خانه‌ها و تولیدی‌های معتبر و با سابقه و شهرت خوب و یا از فروشندگان مجاز و سیار این مؤسسات خریداری كنید.

[dropcap1]ما چطور؟[/dropcap1] تولیدی فرش میرحسینی با مدیریت جواد میرحسینی عضو اتحادیه تولیدکنندگان و بافندگان فرش دستباف استان یزد، دارای مجوز مجامع امور صنفی میبد با کد اقتصادی و 20 سال سابقه تولید فرش دستباف مرغوب نایین و اردکان پیش روی شماست. اطلاعات تکمیلی ما در بخش[highlight] تماس با ما [/highlight] موجود است.

به هنگام خرید فرش حتماً ورقه خرید و ضمانت‌نامه‌ای كه حاوی تمام مشخصات فرش است از فروشنده درخواست كنید (فکتور یا رسید فرش). این مدارك در موقع خرید و فروش بعدی، سرقت، بیمه و حمل و نقل فرش بسیار مفید واقع خواهد شد. در ضمانت‌نامه فرش‌های [highlight]قدیمی و انتیک[/highlight] علاوه بر مشخصات معمولی باید سال بافت و حتی‌المقدور شجره‌نامه فرش مندرج باشد.

فرش‌هایی که در تولیدی ما با ابعاد بزرگ و بطور خاص تولید می‌شوند دارای شناسنامه فرش می‌باشند و به زودی تمام فرش‌های دستباف شناسنامه دار می‌گردند.

[/boxed_content]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پاسخ دهید * محدودیت زمانی پاسخگویی تمام شد. پرسش امنیتی را دوباره بارگذاری کنید