رئیس مرکز ملی فرش ایران گفت: فرش دستباف ایرانی پیام آور صلح و دوستی در جهان است که بیش از دو هزار و 500 سال سابقه دارد.

حمید کارگر روز چهارشنبه در آیین آغازین بافت فرش هر گردشگر یک گره در شهر زیر زمینی نوش آباد شهرستان آران و بیدگل افزود: در بسیاری از موزه های معروف دنیا فرش هایی از نقاط مختلف ایران به خصوص منطقه کاشان و آران و بیدگل وجود دارد و دنیا ایران را به نام فرش می شناسد.
وی افزود: جهانیان فرش دستباف را بعنوان عنصری کمک کننده به محیط زیست معرفی کردند چرا که این فرش به دلیل استفاده از الیاف طبیعی هیچ ضرری به محیط زیست نمی زند و حتی برای استحصال پشم از گوسفند نیاز به ذبح آن نیست که این گویای رعایت حقوق حیوانات است.
کارگر با اشاره به این که در سال های اخیر هجمه های زیادی بر علیه کشور در جهت ایران هراسی وارد شده است بیان کرد: از دید جهانیان ایران دو روی سکه دارد، در یک روی آن که دشمنان معرفی می کنند ایران کشوری افراطی و حامی تروریست است ولی روی دیگر آن ایرانی با تمدنی بزرگ، هنر و فرهنگ است و اگر بخواهیم با این هجمه ها مقابله کنیم باید روی صنعت گردشگری سرمایه گذاری کنیم و این بهترین راه برای اثبات تمدن، فرهنگ و هنر ایرانی است.
وی با بیان این که فرش دستباف ایرانی از بعد اشتغالزایی ،اقتصادی و ارز آوری مهم است افزود : البته بعد فرهنگی آن به مراتب مهم تر است چرا که به اندازه کافی برای نشان دادن فرهنگ و هنر ایرانی نقش ایفا می کند.
وی ضمن تقدیر از دست اندرکاران حرکت فرهنگی هر گردشگر یک گره خاطرنشان کرد: امیدواریم آیین های مهمی مانند آیین در کشور فراگیر شود تا بتوانیم با این کار هنر و فرهنگ ایرانی را به رخ جهانیان بکشیم.
در قالب طرح هر گردشگر یک گره در اقدامی نمادین دار قالی دستباف در ورودی شهر زیر زمینی نوش آباد بر پا شده است که هر گردشگر بازدید کننده یک گره از آن را ببافد و فرهنگ و هنر ایرانی را نمایان سازد.
در مراسم از این دار قالی رونمایی شد و رئیس مرکز ملی فرش ایران اولین گره از این قالی را به شکل نمادین بافت.
شهر زیرزمینی نوش آباد شهری سه طبقه و کاملا دست ساز و بزرگترین شهر زیرزمینی دستکن جهان و از بزرگترین سازه های بشر قدیم است که در سال 1383 کشف شد.
شهر زیرزمینی «اویی» از جمله مقصدهای هدف گردشگری در شهر نوش آباد از توابع شهرستان آران و بیدگل در استان اصفهان است.
شهرستان آران و بیدگل در شمالی ترین نقطه استان اصفهان، در فاصله شش کیلومتری شهرستان کاشان و 215 کیلومتری مرکز استان اصفهان قرار دارد.

منبع: ایرنا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پاسخ دهید * محدودیت زمانی پاسخگویی تمام شد. پرسش امنیتی را دوباره بارگذاری کنید