«دفتر کنترل دارایی‌های خارجی وزارت خزانه‌داری آمریکا» روز چهارشنبه مجوزهای عمومی صادر شده بعد از توافق هسته‌ای برجام را لغو کرد.

«دفتر کنترل دارایی‌های خارجی وزارت خزانه‌داری آمریکا» روز چهارشنبه مجوزهای عمومی صادر شده بعد از حصول برجام برای مشخص کردن فعالیت‌های خاص با ایران را لغو کرده است.

وزارت خزانه‌داری آمریکا بعد از حصول توافق هسته‌ای برجام با صدور چند مجوز عمومی قواعد شرکت‌های تحت کنترل یا مالکیت طرف‌های غیرآمریکایی برای تجارت با ایران در حوزه‌های خاص را مشخص می‌کرد.

وزارت خزانه‌داری آمریکا در بیانیه روز چهارشنبه اعلام کرده مجوزهای عمومی H و I که پس از توافق هسته‌ای ایران صادر شده بود را باطل کرده است.

مجوز عمومی H که بعد از اجرایی شدن برجام در روز ۱۶ ژانویه سال ۲۰۱۶ صادر شده بود به مشخص کردن مبادلاتی می‌پرداخت که شرکتهای خارجی تحت کنترل یا مالکیت اشخاص آمریکایی مجاز بودند با ایران انجام دهند.

مجوز عمومی I هم صادرات و بازصادرات هواپیمای مسافربری و قطعات و خدمات یدکی مرتبط با آن را به ایران مجاز می‌کرد.

خزانه‌داری آمریکا همچنین اعلام کرد دستورالعمل‌های «مقررات تحریم‌ها و مبادلات» را نیز اصلاح کرده تا دامنه مجوزهای عمومی مربوط به واردات فرش و غذایی را کاهش دهد. وزارت خزانه‌داری آمریکا اعلام کرده از دامنه این فعالیت‌ها بایستی تا تاریخ ۶ آگوست ۲۰۱۸ که زمان اجرایی شدن تحریم‌های مربوط به این فعالیت‌ها علیه ایران است بایستی به مرور کاسته شود.

مطابق این بیانیه، خزانه‌داری آمریکا دو مجوز عمومی جدید هم برای کاهش تدریجی فعالیت‌های مجاز ذیل مجوز عمومی I تا تاریخ ۶ آگوست و کاهش تدریجی فعالیت‌های مجاز ذیل مجوز عمومی H تا ۴ نوامبر صادر کرده است.

 ترامپ روز ۱۸ اردیبهشت آمریکا را از برجام خارج کرده و فرمانی را برای بازگشت تحریم‌ها علیه ایران بعد از دوره‌های زمانی ۹۰ و ۱۸۰ روزه صادر کرد.

دوره ۹۰ روزه در تاریخ ۶ آگوست ۲۰۱۸ به پایان می‌رسد و دولت آمریکا قرار است بعد از آن مجوز واردات فرش ومواد غذایی از مبدا ایران به آمریکا و برخی مبادلات مالی مرتبط با آنها را ممنوع کند. در پایان این دوره، فعالیت‌های انجام‌شده وفق مجوزهای صادر شده برای صادرات و بازصادرات هواپیماهای تجاری مسافربری و قطعات و خدمات مربوطه به ایران نیز لغو می‌شوند.

دوره ۱۸۰ روزه ۴ نوامبر به پایان می‌رسد که به موجب آن، تمامی فعالیت‌هایی که به موجب مجوز H مجاز بودند لغو شده و محدودهای پیش‌برجامی علیه آنها اعمال می‌شوند.


منبع: اقتصاد آنلاین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پاسخ دهید * محدودیت زمانی پاسخگویی تمام شد. پرسش امنیتی را دوباره بارگذاری کنید