گرچه این روزها فرش‌های ماشینی بسیار زیبایی وارد بازار شده‌‌است و به‌دلیل ارزانی، در مقایسه با فرش دستباف نیز خواهان بیشتری دارد، باید به این نکته اشاره کرد فرش دستباف مزایای منحصربه‌فردی دارد که بهای بیشترش را نیز توجیه می‌کند.

به‌طور مثال، فرش‌های دستباف از دور و نزدیک جلوه بسیار خوبی دارند، اما فرش‌های ماشینی تنها از دور جلوه دارند و از نزدیک چندان مرغوب به‌ نظر نمی‌رسند. گذشت زمان رنگ‌های فرش دستباف را جلا می‌دهد، اما از جلوه فرش ماشینی می‌کاهد. فرش دستباف در زمستان گرم و در تابستان سرد است، اما فرش ماشینی به‌دلیل آنکه از مواد پلاستیکی تهیه شده‌است، این ویژگی را ندارد.

فرش ماشینی به مرور زمان، ارزش خود را از دست می‌دهد، ولی فرش دستباف به مرور زمان، ارزش می‌یابد.درضمن، پیش از انتخاب فرش، باید به برخی نکات مهم هم توجه کنید مانند اینکه برای فضاهایی با وسعت‌ کم یا اتاق‌هایی که نور به‌ اندازه کافی ندارند، باید فرشی با ترکیب رنگی روشن انتخاب کنید تا فضای شما نورانی‌تر و بزرگ‌تر به‌ نظر برسد.

هنگام انتخاب رنگ فرش هم به پالت رنگی موجود در فضا شامل رنگ دیوارها، پارچه روکش مبلمان، پرده‌ها و حتی رنگ چوب لوازم و از همه مهم‌تر، رنگ کف‌پوش باید توجه کنید. اگر در فضای مدنظر شما دیوار، کف‌پوش یا مبلمان طرح‌دار وجود دارد، فرشی با طرح‌های خلوت انتخاب کنید تا تعادل طرح و نقش در کف محیط حفظ شود.قبل از خرید فرش، به سنتی یا مدرن‌بودن خانه نیز توجه کنید.

به‌طور مثال، اگر خانه شما کف‌پوش پارکت دارد، گبه روی آن زیباتر می‌شود، اما برای فضاهای سنتی‌تر، طرح لچک‌ترنج بسیار مناسب‌تر به‌نظر می‌رسد. درضمن، برای فضاهای پر‌رفت‌وآمدی مانند اتاق نشیمن یا ورودی خانه هم فرش‌های روشن با بافت ظریف یا به‌اصطلاح رج‌بالا انتخاب نکنید. این‌گونه فرش‌ها در این مکان‌ها در معرض آسیب‌دیدگی بیشتری قرار دارند.

منبع: جام نیوز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پاسخ دهید * محدودیت زمانی پاسخگویی تمام شد. پرسش امنیتی را دوباره بارگذاری کنید