رئیس اداره فرش دستباف سازمان صنعت معدن و تجارت استان فارس اعلام کرد: فرش دستباف قشقایی و گبه فارس در سازمان جهانی مالکیت معنوی (WIPO) ثبت شده است .

نیکرام منطقی گفت: این گواهی بین الملل هفدهم بهمن 95 در آیینی با حضور ریاست مرکز ملی فرش ایران و مدیران ارشد استان در محل نمایشگاه دائمی بین المللی گلستان شیراز هم زمان با افتتاح سیزدهمین نمایشگاه فرش دستباف استان فارس رونمایی خواهد شد.
منطقی افزود: فرش شش منطقه جغرافیایی استان فارس که عبارتند از آباده لری باف، فرش عرب، قشقایی، گبه، کشکولی قبلاً ثبت ملی شده، سپس فرش قشقایی و گبه فارس طی مراحل با همکاری مرکز ملی فرش ایران و توسط موسسه wipo نیز ثبت جهانی شده است.
منطقی اظهار داشت: کشورهای پاکستان، هند، نپال در تولید گبه و صادرات فعال هستند اما با توجه به اینکه این محصول ریشه در ایران و استان فارس دارد با ثبت جهانی آن می توان از عرصه محصولات سایر کشورها با عنوان گبه به بازارهای بین المللی جلوگیری کرد.
وی گفت: سازمان جهانی مالکیت معنوی وایپو wipo یکی از 166 آژانس تخصصی سازمان ملل است که با امضای تفاهم نامه ای در استکهلم سوئد در سال 1967 برای ثبت و تشویق آثار خلاقانه با هدف حمایت از مالکیت معنوی در جهان تاسیس شده است.
منطقی اضافه کرد: با ثبت معنوی و جهانی این دو نوع فرش به نام استان فارس امکان جعل و کپی برداری از این محصول وجود ندارد و رونق صادرات را نیز به همراه خواهد داشت .

منبع: خبرگزاری ایرنا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پاسخ دهید * محدودیت زمانی پاسخگویی تمام شد. پرسش امنیتی را دوباره بارگذاری کنید