کارشناس فرش اداره کل صنعت، معدن و تجارت کهگیلویه و بویراحمد معتقد است که تولید سالانه سه هزار متر مربع فرش و گلیم نفیس می تواند از ظرفیت های اقتصادی، صادراتی و ارزآور باشد، اما این کالا از این استان صادر نمی شود.

تولید فرش در کهگیلویه و بویراحمد از قدمت دیرینه برخوردار است و بیش از سه هزار نفر در این استان به امر بافت فرش اشتغال دارند.
بافت عشایری روستایی و وجود 2 میلیون واحد دامی و تهیه مواد اولیه صنعت بافندگی از تولیدات بومی، تولید فرش دستباف در کهگیلویه و بویراحمد را به حرفه ای رایج تبدیل کرده است.
پنج میلیون دلار کالای تولیدی کهگیلویه و بویراحمد شامل گیاهان دارویی، موکت، مواد آرایشی و بهداشتی و عصاره شیرین در 9 ماه نخست سال جاری از گمرک این استان و دیگر استان ها صادر شد اما فرش در سبد صادراتی این استان جایگاهی ندارد.
سید رضا مشیری اظهار داشت که تولید فرش و گبه 35 تا 45 رج از بافتنی های مرسوم در کهگیلویه و ویراحمد بیشتر در بازار داخلی اصفهان، شهرکرد و شیراز عرضه و از طریق تجار دیگر استانها صادر می شود.
وی ارزش ریالی هر متر مربع فرش را 12 میلیون ریال ذکر کرد و افزود: تولیدات فرش در کهگیلویه و بویراحمد از گمرک این استان به دلیل نبود تجار فعال صادر نمی شود.
وی تصریح کرد که دلیل فراهم نبودن برخی بسترها از جمله نبود بازار مناسب تولید فرش در کهگیلویه و بویراحمد برغم اهمیت اقتصادی و اشتغالزایی دچار رکود است.
مشیری اظهارکرد: بیشترین فرش دستباف کهگیلویه و بویراحمد در مناطق روستایی «سادات محمودی» شهرستان بویراحمد، شهرستان های «لنده» و «گچساران» تولید می شود.
وی تصریح کرد که از سه هزار بافنده فرش و گبه این استان یک هزار و 800 نفر فعال هستند و یک هزار و 117 نفر از این تعداد از پوشش بیمه برخوردارند.

منبع: خبرگزاری ایرنا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پاسخ دهید * محدودیت زمانی پاسخگویی تمام شد. پرسش امنیتی را دوباره بارگذاری کنید