مدیرعامل کنسرسیوم صادراتی فرش استان اردبیل گفت: تولیدکنندگان فرش دستباف در سطح کشور از تسهیلات بانکی رفع موانع تولید بی بهره هستند.

حسین وثوقی ایرانی افزود: سال گذشته از محل ستاد تسهیلات رفع موانع تولید 160 هزار میلیارد ریال به کارگاه ها و طرح های راکد کشور اختصاص یافت که ریالی از آن به تولیدکنندگان فرش دستبافت داده نشد و دلیل این بی توجهی مربوط به کم کاری مرکز فرش دستبافت تهران است.

وی بیان کرد: مرکز فرش دستبافت در پایتخت متمرکز شده اما غیر از یکسری کارهای رسانه ای در ارتباط با موضوع تولید و حمایت های مالی از تولیدکنندگان موفق عمل نکرده و عملکرد حمایتی این مرکز از تولیدکنندگان فرش دستبافت در مقایسه با شرکت شهرک های صنعتی بسیار ضعیف است.

وی با اشاره به اینکه بازار فرش نسبت به گذشته کوچک شده است افزود: لازم است تولید کنندگان فرش دستبافت به سمت تولید فرش هنری و منحصر بفرد که طرح، نقشه، رنگ و مصالح آن جذابیت ویژه ای داشته باشد سوق پیدا کنند.

وثوقی ایرانی گفت: در حال حاضر فرش به معنای زیرانداز جایگاه قبلی خود را از دست داده و کالاهای مشابه و رقیب مثل موکت و پارکت جای فرش را بعنوان زیرانداز گرفتند و برای ورود به بازار رقابت باید تولید کنندگان به سمت تولید فرش هنری روی آورند.

وثوقی ایرانی اضافه کرد: محصولات فرش کشور به دلیل تورم انباشته شده سالیان گذشته از وضعیت مناسبی برخودار نیست بطوریکه میزان صادرات سالانه فرش از یک میلیارد و 500 میلیون دلار در دهه 70 اکنون به 200 میلیون دلار رسیده و این نشانگر کاهش هفت برابری میزان صادرات فرش در ایران می باشد.

وی دلیل اصلی کاهش صادرات فرش را تورم سال های گذشته دانست و گفت: تورم در دولت گذشته باعث شد که تولید کنندگان از بازارهای جهانی فاصله گرفته و رقبا جای آنها را بگیرند.

مدیر عامل کنسرسیوم فرش صادراتی استان اردبیل از مطالعات موضوع فروش و صادرات فرش دستبافت در استان اردبیل خبر داد و گفت: در خوشه دستبافت مطالعات مربوط به فروش، صادرات و طراحی فرش انجام شده و تولیدکنندگان باید این موضوع را بیشتر مدنظر قرار دهند.

وثوقی ایرانی با بیان اینکه بازار رقابت ما تولید فرش های هنری است، گفت: خوشبختانه فرش اردبیل از گنجینه بسیار غنی در طرح و نقشه برخوردار است اما احساس می شود در طراحی فرش باید تغییراتی ایجاد شود و تولید هم منطبق با علاقه مردم و بازارهای هدف باشد.

وی در خصوص کاهش صادرات فرش دستبافت اردبیل اظهار کرد: میزان صادرات فرش دستبافت نسبت به سال قبل ثابت مانده اما در مقایسه با 20 سال گذشته کاهش چشمگیری داشته است.

فرش اردبیل در زیر مجموعه فرش آذربایجان قرار دارد.  با اینکه در گذشته در بسیاری از خانواده های شهری و روستایی بافت فرش رواج داشت اما در سال های اخیر این صنعت دستی به فراموشی سپرده شده و بازار خود را در بازارهای داخلی و خارجی از دست داده است.

منبع: خبرگزاری ایرنا

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پاسخ دهید * محدودیت زمانی پاسخگویی تمام شد. پرسش امنیتی را دوباره بارگذاری کنید