تفاهم نامه همکاری مشترک بین مرکز ملی فرش ایران و مرکز آموزش بازرگانی موسسه مطالعات و پژوهشهای بازرگانی امضا شد.

این تفاهم نامه به منظور گسترش همفکری و همکاری‌های مشترک در زمینه فعالیت‌های علمی، مطالعاتی، آموزشی و ترویجی و افزایش تعاملات بین بخشی در راستای توانمند سازی فعالان حوزه تولید، فروش و صادرات فرش دستباف کشور منعقد شد.

در مراسم امضای تفاهم نامه مشترک که رییس مرکز ملی فرش ایران و مدیرعامل مرکز آموزش بازرگانی حضور داشتند با اشاره به ضرورت ارتقای سطح کیفی دوره‌های آموزشی بر استفاده از ابزارهای نوین آموزشی و همچنین آموزش مجازی تاکید شد.

در تفاهم نامه مشترک ۵ محور همکاری عنوان شده که بررسی و تعیین نیازهای آموزشی نیروی انسانی فعال در هنر- صنعت فرش دستباف با موضوعات مورد توافق طرفین و برنامه ریزی و اجرای دوره‌های آموزشی در حوزه‌های مورد توافق از جمله آنهاست.

همچنین همکاری در تامین محتوای آموزشی به منظور افزایش آگاهی و ارتقای توانمندی تولید کنندگان، فروشندگان، تجار و بازرگانان و مدیران حوزه فرش دستباف در حوزه‌های مطالعات بازار، بازاریابی، بازارسازی، مدیریت ارتباط با مشتریان، مهارت‌های تجارت داخلی و خارجی و… با هدف افزایش فروش و صادرات فرش دستباف ایران سومین محور همکاری مشترک بود.

همکاری در برگزاری تورهای آموزشی داخلی و خارجی ویژه تجار و بازرگانان حوزه فرش دستباف و سایر امور مورد نظر طرفین بر اساس توافق در حوزه تحقیقات و آموزش، ویژه هنر صنعت – فرش دستباف ایرانی از دیگر محورهای مورد توافق طرفین است.

این تفاهم نامه به امضای سیدمحمد ویسیان (معاون امور تحقیقات و آموزش مرکز ملی فرش ایران) و رضا سیف اللهی (مدیرعامل مرکز آموزش بازرگانی) رسید.

همچنین رئیس مرکز ملی فرش ایران در دیدار با استاندار هرمزگان و فرمانداران بشاگرد و میناب برای کمک به تقویت فرشبافی در استان و اشتغالزایی در این حوزه اعلام آمادگی کرد.

حمید کارگر در سفر یک روزه به هرمزگان ضمن رایزنی با استاندار و فرمانداران شهرستان‌های بشاگرد و میناب، از کارگاه‌های بافت فرش در بندرعباس، روستای بلبل آباد بشاگرد و روستای درجادون میناب بازدید کرد و به گفت و گو با فعالان فرش هرمزگان پرداخت.

در این بازدید و گفت و گو‌ها که قاسمی (رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت هرمزگان) و ویسیان (معاون تحقیقات و آموزش مرکز ملی فرش ایران) نیز حضور داشتند، بر اجرای دوره‌های آموزشی برای قالیبافان، یافتن حلقه اتصال تولید به بازار، چگونگی رفع مشکلات پیشین تعاونی‌های فرش منطقه و نیز جذب تسهیلات مناسب تاکید شد.

در نخستین گام از تدابیر برای رونق اشتغال و تولید در مناطق یادشده، افزون بر بازسازی تجهیزات و دار و ابزار بافت که از سوی سازمان صنعت، معدن و تجارت استان هرمزگان آغاز شده است، برای رفع مشکلات بانکی سالیان گذشته و بخشودگی جرایم مربوطه تدبیر شد و برخی تولیدکنندگان فرش یزد با حضور در منطقه شرایط اتصال تولیدات منطقه به بازار فروش و تولید بر مبنای سفارش را در دستور کار قرار دادند.

گام‌های نهایی برای راه اندازی نمایشگاه دایمی فرش قم

همچنین با حضور معاونان وزارتخانه‌های صنعت، معدن و تجارت و راه و شهرسازی در محل نمایشگاه دایمی فرش دستباف قم درباره زمین مورد نیاز برای فضای نمایشگاه یادشده، تملک آن و رفع موانع موجود مذاکره شد.

در این بازدید که رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان قم و مشاور رییس مرکز ملی فرش ایران، معاونان وزرا را همراهی می‌کردند مقرر شد در گام نخست واگذاری تملک دو هکتار زمین برای فضای نمایشگاهی از سوی وزارت راه و شهرسازی به وزارت صنعت، معدن و تجارت عملیاتی شود.
این نمایشگاه در ورودی شهر قم و در موقعیت مناسبی پی ریزی شده که تاکنون بیش از ۹۰ درصد پیشرفت فیزیکی داشته است.


منبع: روزنامه قانون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پاسخ دهید * محدودیت زمانی پاسخگویی تمام شد. پرسش امنیتی را دوباره بارگذاری کنید