بید پروانه‌ی کوچکی است با نام علمی tincola biseliella به رنگ زرد که طول بدن آن معمولاً ۱۲-۹ میلیمتر است. پروانه‌های ماده در طول ۳-۲ هفته از عمر خود درحدود صد تخم در محل تاخوردگی‌های فرش و یا سایر منسوجات پشمی می‌گذارند. تخم‌های این پروانه در یکی از مراحل عمر خود به‌صورت «لارو» در می‌آیند. اگر خسارات حاصل از بید روی پشم باشد و متوجه شویم خسارات توسط بید بالغ صورت نگرفته، بلکه توسط نوزاد اوست، یعنی همان لارو که برای رشد خود از پروتئین موجود در پشم تغذیه نموده و با تنیدن تار برروی پشم و حفر دالان‌هایی در داخل الیاف به آن صدمه می‌زنند و پس از تبدیل شدن به بید، دوباره تخم‌گذاری می‌کنند. به این ترتیب، تعداد لاروها افزایش می‌یابد. یک حشره بید قادر است پس از چهل نسل، در حدود ۴۲ کیلوگرم پشم را نابود کند و درنتیجه میزان تخریب فرش نیز زیاد می‌شود.

در کل دو نوع بید وجود دارد که به پشم صدمه می‌زند:

۱- بیدِ لباس تحت عنوان : Moth

۲- بیدِ قالی تحت عنوان : Beetle

بله این حشره کوچولو خیلی خوش مزاج تشریف دارند و بعضی از مواقع به صورت خیلی نامحسوس وارد آپارتمان های مدرن می‌شوند و از پرز قالی‌های چند ده میلیونی تغذیه می‌کنند!! این حشره ها به گونه ای عمل می‌کنند که اگر شما بعنوان مثال قالی دستبافتتان را تا کردید و گوشه منزل گذاشتید طی یه مدت خیلی کوتاه خودشون رو به فرش رسانده و آسیب های خیلی بدی به قالی می‌زنند. خوب حالا باید چیکار کرد که بید به قالی‌های انبار شده نزدیک نشود؟

موادی مثل نفتالین-توتون و یا کافین از قدیم برای دور کردن بید از قالی استفاده می‌شده و روش موثری هم بوده و هست ولی برای اینکه این مواد چجوری و به چه مقدار باید استفاده بشه توضیح کاملی داده نشده بنابراین موارد بسیار زیادی دیده شده که فرشها با اینکه با نفتالین و یا غیره انبار شده اند ولی باز هم بید آسیب های زیادی به بعضی از نقاط فرش می‌رسونه نفتالین و موارد مشابه به خاطر بو و گازی که از خودشون متصاعد می‌کنند باعث دوری بید از فرش می‌شوند پس اگه خواستین فرشتون رو انبار کنید بهتره حتما نفتالین و یا توتون قلیان (خانسار!) تهیه کنید و بعدش ابتدا قالی رو کاملا پهن می‌کنید بعدش از دو طرف فرش تا وسط تا میزنید سپس نفتالین با توتون رو لایه اون دو تا تایی که کردید قرار می‌دید. نفتالین حدود 6 حبه یا توتون حدود دو مشت بعد فرش رو یه تایه دیگه می‌زنید و دوباره همون روش قبلی رو استفاده می‌کنید و تا زده تا جایی که دیگه فرش تا نشه. توجه داشته باشید لایه همه تاهای فرش مواد رو کار گذاشته باشید حالا مرحله اصلیه که هیچ جا توضیح داده نشده اونم اینکه فرش حتما باید بسته بندی بشه تا گاز مواد اطراف قالی باشه و بید نتونه نفوذ کنه برای بسته بندی بخصوص برای انبار کردن های طولانی مدت بهتره از نایلون بزرگ استفاده کنید و کامل همه جای فرش رو بپوشونید.

امیدوارم هیچ وقت بید فرش خور وارد خونه شما نشه!

۱ thought on “بیدخوردگی و راه مقابله با آن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پاسخ دهید * محدودیت زمانی پاسخگویی تمام شد. پرسش امنیتی را دوباره بارگذاری کنید