معاون امور بازرگانی و توسعه تجارت سازمان صنعت، معدن و تجارت کردستان گفت: برای تحقق اهداف اقتصاد مقاومتی در حوزه فرش، امسال 170 دوره آموزش فرش دستباف در فعالیت های مختلف این عرصه برگزار می شود.

محمدبختیار خلیقی روز یکشنبه در دومین جلسه میز فرش دستباف کردستان افزود: برگزاری این دوره ها برای ارتقای مهارت بافندگان و تولید کنندگان فرش دستباف در زمینه های مختلف از جمله مهارت بافندگی، طراحی فرش، رنگرزی و مدیریت کارگاه ها است.
وی با بیان اینکه فرش دستباف در کردستان به عنوان مزیتی اشتغالزا برای استان است، ادامه داد: برگزاری موفق دوره های آموزشی نیازمند مساعدت و تصویب بودجه از محل اعتبارات آموزشی سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان است.
به گفته وی، برنامه عملیاتی فرش دستباف کردستان در راستای تحقق اهداف اقتصاد مقاومتی، تولید و اشتغال و با توجه به ظرفیت‌ها و مزیت‌های بالقوه این صنعت در 2 بخش شامل، برنامه های عملیاتی فرش دستباف و الزامات و بایسته های تحقق اهداف فرش دستباف کردستان را در حال پیگیری است.
وی گفت: در این راستا با در نظر گرفتن سند راهبردی فرش دستباف کشور به عنوان سند بالا دستی، در دبیرخانه میز فرش سازمان صنعت، معدن و تجارت کردستان تدوین و جهت اجرایی شدن بندهای آن به ارگان ها، سازمان ها و تشکل های بخش خصوصی فرش دستباف ارسال می شود.
معاون امور بازرگانی و توسعه تجارت سازمان صنعت، معدن و تجارت کردستان با اشاره به وجود 90 هزار بافنده در سطح استان و درخواست های مکرر قالی بافان برای ثبت نام در سامانه بیمه تامین اجتماعی، از ارگان های مربوطه از جمله اداره کل تامین اجتماعی کردستان خواست، پیگیری و افزایش سهم بیمه شدگان و جایگزینی بافندگان واقعی بجای حذف بیمه شدگان در کردستان را پیگیری کند.
وی افزود: با توجه به نقش تسهیلات خرید اقساطی فرش دستباف در نمایشگاهی تحت همین نام در آبان سال گذشته بر میزان فروش و رونق فرش دستباف در استان، تداوم این رویه را در پانزدهمین نمایشگاه تخصصی فرش دستباف و تابلو فرش خواستار شد.
به گزارش ایرنا، استان کردستان دارای 138 کارگاه قالیبافی است که 33 مورد از این تعداد متمرکز و 105 مورد نیز غیرمتمرکز است.
قالی بافی در کردستان بسیار رایج بوده و این استان همیشه مترادف با مهمترین قالی های دستبافت کشور است؛ قالی سنندج (سنه)، افشار و بیجار امروز شهرت جهانی دارد.
بیشتر طرح های مورد استفاده قالیبافان منطقه کردستان طرح های شکسته است و نقشه های ماهی درهم، جقه چارگی، جقه هشت پر، گل وکیلی، گل و بلبل، گل میرزاعلی و جقه چهارپر طرح های مورد استفاده در سبک سنندج، نقشه های ماهی درهم، مراتی، لچک و ترنج شاه عباسی، انواع گل فرنگ مستوفی و دهان اژدر نیز توسط قالیبافان سبک بیجار گره زده می شود.
سبک افشار نیز از دیگر سبک های فرشبافی در استان کردستان است و بیشتر در شهرستان های سقز، دیواندره و بانه رواج داشته و در طرح ها و نقشه های مختلف است و مواد اصلی مورد نیاز آن کاملا بومی منطقه و در اندازه و قطع نیز دارای تنوع بسیار زیادی بوده است.
قالی بافی برای بیش از 90 هزار کردستان ایجاد اشتغال کرده و سالانه بیش از 120 هزار متر مربع فرش دست بافت در این استان تولید می شود.
استان کردستان با 29 هزار و 137 کیلومتر مربع طبق سرشماری سال 1396 دارای یک میلیون و 600 هزار نفر جمعیت است.


منبع: ایرنا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پاسخ دهید * محدودیت زمانی پاسخگویی تمام شد. پرسش امنیتی را دوباره بارگذاری کنید