بسیاری از مالیات دهندگان نسبت به بی‌عدالتی در اخذ مالیات معترض هستند، که تا حدودی ریشه این موضوع را در ساز و کار نامتناسب سازمان مالیاتی و نحوه تعامل ممیزیان مالیاتی می‌دانند.

علی عسگری رئیس سابق سازمان امور مالیاتی، اخیرا در مورد ساز و کار دریافت مالیات به نکات عجیبی اشاره کرده است که از نقص سیستم مالیاتی کشور، فرارهای مالیاتی گسترده و اجرای گزینشی قانون در این بخش حکایت دارد. وی گفته است: «پرونده یک مؤدی، 5 سال دست یک ممیز است؛ اصلاً بعضیها خانه‌زاد هستند، با هم رفت و آمد خانوادگی پیدا کرده‌اند؛ با هم پیک‌نیک می‌روند و به این ترتیب از پرداخت مالیات دقیق فرار می‌کنند.»

درحالی که امروز شنبه دوم مرداد ماه آخرین روز ارائه اظهارنامه مالیاتی تعیین شده است،  تعداد زیادی از مودیان نسبت به اخذ مالیاتهای نامتناسب و بیشتر از سطح درآمدی خود در مقایسه با سایرین اعتراض دارند و با اشاره به رکود حاکم بر اقتصاد کشور از فشارها برای دریافت مالیات از خود انتقاد می‌کنند.

بررسی‌های میدانی خبرنگار تسنیم از کسبه صنوف مختلف در بازار تهران این موضوع را تایید می‌کند، هرچند بازاریان و علی الخصوص صنف طلا فروشان چند سال پیش برای مقابله با قانون مالیات بر ارزش افزوده بازار را تعطیل می‌کردند، این روزها، انگیزه‌ای  برای اعتراض ندارند و در مواجهه با سوالاتی درباره مالیات امسالشان، بی تفاوت هستند.

*مالیات را از سرمایه دارها هم بگیرید

ابتدا به صنف فرش فروشان رفتیم، تا با بازاریان سنتی گپ و گفتی درباره نرخ مالیات داشته باشیم، افراد پا به سن گذاشته‌ای که در حجره‌های خود بیشتر از آن که علاقه‌ای به صحبت در مورد مالیات داشته باشند سعی می‌کنند با پند و اندرزهای حکیمانه ما را همراهی کنند. چند تن از فرش‌فروشان پیشنهاد کردند که با آقای عراقچی از اتحادیه فرش دستباف تهران صحبت کنیم و خودشان وارد نشوند اما در نهایت یکی از این کسبه حاضر شد بگوید که به مالیات 3میلیون تومانی در سال هم اعتراض دارد، چراکه بازار فرش روز به روز کسادتر می‌شود.

یکی دیگر از کسبه فرش معتقد بود، چرا صنفی که در آستانه نابودی است باید مالیات هم بدهد، شما نگاه کنید عمده حجره‌های فرش فروشی تبدیل به مغازه‌های عرضه لباس زیر قاچاق شده‌اند. حتی با این کار ارزش سرقفلی‌هایشان 5برابر شده است، اداره مالیات باید به سراغ اینها برود که اقتصاد مملکت را ویران کرده‌اند.

وی افزود: فردی که باید 20 میلیون مالیات بدهد به روش های مختلف فرار مالیاتی می‌کند، اما فروشنده خرده پایی که باید 2میلیون مالیات بدهد به زور هم که شده این پول را از او می‌گیرند. در این موارد بهتر است اتحادیه قضاوت کند که هر فرد در صنف خود باید چه قدر باید مالیات بدهد.

منبع: خبرگزاری تسنیم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پاسخ دهید * محدودیت زمانی پاسخگویی تمام شد. پرسش امنیتی را دوباره بارگذاری کنید