رییس سازمان صنعت،معدن  و تجارت  چهارمحال و بختیاری گفت:  این  همایش ملی هفتم  اسفندماه در شهرکرد برگزار می شود.
سید  نعیم  امامی افزود: این همایش به منظور شناسایی ویژگی‌ها و معرفی پتانسیل فرش  چهارمحال و بختیاری به عنوان یکی از خاستگاه‌های کهن فرش ایران و نیز در راستای حمایت از سیاست‌های توسعه پایدار مناطق روستایی وتحقق اقتصاد مقاومتی  برگزار می شود.
وی گفت: تولیدو صادرات فرش دستباف، آینده پژوهی فرش دستباف، فناوری و مواداولیه فرش دستباف، اقتصاد و بازاریابی فرش دستباف ، خلاقیت مدیریتی و طراحی فرش از جمله محورهای اولیه این همایش است.
امامی گفت: برگزاری کارگاه‌های آموزشی به منظور افزایش سطح علمی و تخصصی هنرجویان، برگزاری مسابقات مختلف با هدف ایجاد روحیه مطالعه در حوزه فرش، برگزاری جشنواره طرح‌های گوناگون از جمله برنامه های حاشیه ایی همایش است.
وی گفت: بطور میانگین سالانه  صد هزار مترمربع فرش توسط بافندگان استان تولید می شود.
امامی گفت: در استان چهارمحال و بختیاری، صد هزار بافنده بر روی 150هزار دار قالی فعالیت می کنند. وی بختیاری، یلمه، گبه و نایینی را مهمترین سبک های فرش استان چهارمحال و بختیاری اعلام کرد و گفت: فرش استان چهارمحال و بختیاری دارای مهر اصالت رنگ از اروپاست.
وی گفت: کاربرد رنگهای زیبا با استفاده از عصاره گلها و گیاهان و مواد اولیه طبیعی، شادابی و زنده بودن طرحها و نقش های متنوع از عوامل تقاضای بالا برای خرید فرش چهارمحال و بختیاری است.
فرش چهارمحال و بختیاری مطابق با معاهده بین المللی لیسبون که جمهوری اسلامی ایران با تصویب مجلس شورای اسلامی در سال 1380 به آن ملحق شد، به ثبت جهانی نشان جغرافیایی رسیده است.

منبع: خبرگزاری صدا و سیما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پاسخ دهید * محدودیت زمانی پاسخگویی تمام شد. پرسش امنیتی را دوباره بارگذاری کنید